Pielgrzymka na Litwę
Na szlak pielgrzymowania wyruszyliśmy 01.05.2013 rano po Mszy Świętej w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce. Kierowaliśmy się do granicy Polsko-Litewskiej, by dotrzeć do pierwszego celu naszej pielgrzymki – miejscowości Troki. Przejeżdżając przez teren Polski postanowiliśmy nawiedzić Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie 1719 roku miało miejsce cudowne odzyskanie wzroku przez szlachcica Bazylego Lenczewskiego z Supraśla, oraz wyświęcenie Kaplicy. Po modlitwie i zaczerpnięciu wody ze źródełka ruszyliśmy w dalszą drogę kierując się do Sokółki. To tu w Kościele Św. Antoniego miał miejsce Cud Eucharystyczny w 2008r. Po modlitwie w Kaplicy Cudu Eucharystycznego i zwiedzeniu świątyni ruszyliśmy w trasę.
Po dotarciu do Trok, dawnej stolicy Litwy zwiedziliśmy zamek na wyspie jeziora Galwie. Zamek został wzniesiony w XV wieku i stanowił jedną z najpotężniejszych twierdz. Położony jest na planie prostokąta, składa się z dwóch równoległych budynków pomiędzy którymi jest wąski dziedziniec zamknięty pięciokondygnacyjną wieżą. Po zwiedzaniu i spacerze uliczkami miasta skierowaliśmy się na posiłek i nocleg.
Po zwiedzaniu i spacerze uliczkami miasta
skierowaliśmy się na posiłek i nocleg.
W drugim dniu pielgrzymki zwiedzaliśmy Wilno. Rozpoczęliśmy od Kościoła Św. Piotra i Pawła, domu Św. Siostry Faustyny, cmentarza na Rosie, gdzie modliliśmy się przy grobie matki Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa serce Marszałka.
Na godz. 13.00 udaliśmy się do Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, gdzie modliliśmy się na Mszy Świętej. Kult obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej zawdzięczamy przybyłym do Wilna 1624 roku oo. Karmelitom Bosym.
W 1715 roku Wilno stanęło w płomieniach, ale obraz ukryty przez karmelitów ocalał w cudowny sposób. Po mszy udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta. W programie były: Brama Bazyliańska, Plac Ratuszowy Starówka, Kościół Św. Ducha. Po całodziennym zwiedzaniu miasta wróciliśmy na kolację i nocleg.
Kolejny dzień pielgrzymki to dalsze zwiedzanie Wilna: Kościoła Św. Anny, Katedry Wileńskiej, Pomnika Mickiewicza. O godz. 10.00 w Kaplicy Św. Kazimierz w Katedrze Wileńskiej modliliśmy się we Mszy Świętej. W Kaplicy znajdują się relikwie pierwszego świętego ziemi litewskiej patrona Litwy i królewicza z rodu Jagiellonów.
Następnie ruszyliśmy do ostatniego celu naszej pielgrzymki – do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy. Tu po skosztowaniu regionalnego obiadu, zwiedziliśmy rynek z barokowymi zabudowaniami kościołów i klasztoru Jezuitów. Po krótkim spacerze nad brzegiem rzeki Niemen ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Kobyłki dotarliśmy o godz. 20.00.
Składamy serdeczne podziękowania dla Ks. Prałata Jana Andrzejewskiego za zorganizowanie pielgrzymki, która wzbogaciła naszą wiarę i wiedzę historyczną. Ks. dr Andrzejowi Rusinowskiemu za cenne wiadomości historyczne i wspólną modlitwę. Serdeczne Bóg zapłać.
Wdzięczni Pielgrzymi.